niedziela, 8 listopada 2015

Co zrobić z niezjedzonymi ugotowanymi ziemniakami?


W każdym domu od czasu do czasu zdarza się, że nie wszystkie ugotowane ziemniaki zostaną zjedzone. Nie trzeba jednak martwić się tym faktem, gdyż są one doskonałą podstawą do pysznego obiadu na następny dzień lub do przygotowania smacznej ciepłej kolacji.

Ziemniaki z poprzedniego dnia można użyć do przygotowania zapiekanki ziemniaczanej. Zapiekanka ziemniaczana jest bardzo smacznym i prostym daniem, które można przygotować zaledwie w pół godziny. Jest to doskonała potrawa dla wszystkich zabieganych osób, które nie mogą godzinami stać przy kuchni. Wystarczy ułożyć ugotowane ziemniaki w naczyniu żaroodpornym i dodać do nich swoje ulubione składniki. Mogą to być np. kiełbasa, papryka, cebula i ser żółty. Można użyć także innych dodatków w zależności od naszych i domowników preferencji.


Zapiekanka z ziemniaków piecze się około 20-30 minut i smakuje wyśmienicie. Można podawać ją zarówno jako samodzielne danie, jak również jako dodatek do pieczonych mięs i surówek. Jeśli do przygotowania zapiekanki nie użyjemy śmietany, majonezu lub żółtego sera, będzie to również danie lekkie i łatwostrawne, które można podawać nawet małym dzieciom i osobom mającym problemy z działaniem układu pokarmowego.

czwartek, 5 listopada 2015

Ciepła kolacja dla niespodziewanych gości


Każda pani domu znajdzie się kiedyś w sytuacji, gdy nie będzie miała żadnego gotowego dania, a w jej domu pojawią się niespodziewani i głodni goście. Jeśli będą oni mieli ochotę na przekąszenie czegoś więcej niż kawy i czekoladowych ciastek, można dla nich przygotować szybką i pożywną zapiekankę z ziemniaków.

Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem i warzywami może zostać przygotowana nawet z pozostałości z obiadu. Wystarczy tylko trochę gotowanych ziemniaków, pieczonego lub surowego mięsa, cebuli, pieczarek i papryki, by w kilkanaście minut wyczarować posiłek, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym i wymagającym osobom.

Zapiekanka z ziemniaków, kurczaka i warzyw jest daniem, które przywołuje w nas często wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to mama lub babcia przygotowywały ją dla nas po całym dniu zabaw na świeżym powietrzu. Danie to smakuje więc dobrze nawet wtedy, gdy jesteśmy już dorośli. Warto nie zapominać o nim i przygotowywać je również dla swoich dzieci, które potrzebują zawartych w nim witamin i składników mineralnych. Zapiekanka ta jest także doskonała dla dzieci, które nie przepadają za warzywami i mięsem, gdyż jej forma pozwala łatwo "przemycić" je do menu maluchów.

Ciekawa dania z listopada od Agi: http://agnes-lab.blogspot.com/2015_11_01_archive.html

środa, 4 listopada 2015

Jakie mięso do zupy gulaszowej?


Kuchnia węgierska jest jedną z najbardziej charakterystycznych na świecie. Każdy kojarzy jej potrawy z ostrego i wyrazistego smaku oraz wyjątkowego aromatu. Polacy bardzo lubią tę kuchnię, dlatego też zupa gulaszowa często gości na naszych stołach.

Zupę gulaszową gotuje się na bazie mięsa, dlatego jest ona bardzo pożywna i sycąca. Jest ona polecana wszystkim osobom, które z różnych względów nie mogą jeść mięsa smażonego (dieta odchudzająca, problemy trawienne itp.). Do dania dodaje się także dużą ilość warzyw, która sprawia, że do naszego organizmu dostarczane są cenne witaminy i minerały. Ponadto duża ilość ostrych przypraw działa pozytywnie na nasz układ pokarmowy - jest ona szkodliwa tylko dla osób z chorobą wrzodową.

Do zupy gulaszowej można użyć różnego rodzaju mięs. Tradycyjnie przygotowuje się ją na bazie wołowiny, jednak równie dobrze smakuje ona, gdy przygotuje się ją na cielęcinie. Dobrym wyborem jest również wieprzowina - zwłaszcza karkówka lub szynka. Jest to jednak wybór jedynie dla osób, które preferują nieco tłustsze dania, gdyż wieprzowina nie należy do grona chudych mięs. Osoby na diecie odchudzającej mogą natomiast przygotować zupę gulaszową na bazie piersi z kurczaka lub z mięsa indyczego.


przepis na zupę gulaszową
Przepis na zupę gulaszową od przepisy.pl

wtorek, 3 listopada 2015

Dania na chłodne dni

Zimą i jesienią chcemy jeść potrawy, które są nie tylko sycące, ale również rozgrzewające. Najlepsze są wtedy potrawy z kuchni węgierskiej, które mają w sobie mnóstwo przypraw takich jak papryka doskonale wpływających na podniesienie temperatury naszego ciała.

W chłodne dni na naszych stołach najczęściej gości zupa gulaszowa z wołowiny. Dzięki tej sycącej zupie na bazie pożywnego, chudego mięsa mamy więcej energii, by nasz organizm mógł wytwarzać ciepło. Potrawa ta jest więc niezwykle popularna wśród narciarzy szusujących po górskich stokach oraz wśród snowboardzistów. Talerz tej zupy potrafi nasycić bowiem nawet największych łakomczuchów.

Zupa gulaszowa jest przygotowywana z duszonego mięsa wołowego oraz dużej ilości warzyw. Jest więc lekkostrawna i nie obciążająca dla układu pokarmowego. Ostre przyprawy regulują trawienie i pobudzają wydzielanie soków trawiennych, dlatego też po zjedzeniu zupy nie odczuwa się przykrego przepełnienia żołądka. Ponadto mięso wołowe ma dużą ilość łatwo przyswajalnego żelaza - zupa gulaszowa jest więc polecana osobom regularnie oddającym krew oraz kobietom w ciąży, które są silnie narażone na anemię. Zawarte w warzywach witaminy podnoszą także odporność organizmu.