niedziela, 8 listopada 2015

Co zrobić z niezjedzonymi ugotowanymi ziemniakami?


W każdym domu od czasu do czasu zdarza się, że nie wszystkie ugotowane ziemniaki zostaną zjedzone. Nie trzeba jednak martwić się tym faktem, gdyż są one doskonałą podstawą do pysznego obiadu na następny dzień lub do przygotowania smacznej ciepłej kolacji.

Ziemniaki z poprzedniego dnia można użyć do przygotowania zapiekanki ziemniaczanej. Zapiekanka ziemniaczana jest bardzo smacznym i prostym daniem, które można przygotować zaledwie w pół godziny. Jest to doskonała potrawa dla wszystkich zabieganych osób, które nie mogą godzinami stać przy kuchni. Wystarczy ułożyć ugotowane ziemniaki w naczyniu żaroodpornym i dodać do nich swoje ulubione składniki. Mogą to być np. kiełbasa, papryka, cebula i ser żółty. Można użyć także innych dodatków w zależności od naszych i domowników preferencji.


Zapiekanka z ziemniaków piecze się około 20-30 minut i smakuje wyśmienicie. Można podawać ją zarówno jako samodzielne danie, jak również jako dodatek do pieczonych mięs i surówek. Jeśli do przygotowania zapiekanki nie użyjemy śmietany, majonezu lub żółtego sera, będzie to również danie lekkie i łatwostrawne, które można podawać nawet małym dzieciom i osobom mającym problemy z działaniem układu pokarmowego.

2 komentarze:

  1. przepis na zapiekankę znam od mojej mamy :) ;)
    PorcelainDesire

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja mama też często ją robiła i robi, szczególnie w piątki, jako danie jarskie :)

    OdpowiedzUsuń